Instagram Arama Geçmişi Nasıl Silinir ?

Instagram Arama Geçmişi Nasıl Silinir ?

/

Kullanıcı deneyimi, bir ürün ya da hizmetin deneyimi esnasındaki tecrübeleri içerir. İşte bu noktada Instagram'ın kullanıcılara çok yönlü bir deneyim sunduğundan bahsetmek mümkün.

Arama motorları ve sosyal medya platformları, kullanıcıların; diğer kullanıcılar, bilgiler, ürünler ve hizmetlere bir arama çubuğuyla erişebilmesini sağlar. Bu sayede kullanıcı deneyimi olumlu yönde gerçekleşir ve bu tablo dönüşüme de yansır.

Instagram üzerinde kullanıcı profilleri, beğeni sayfaları ve hashtag'leri aratabilir ve yeniden görüntülemek istediklerinizi takibe alabilirsiniz. Ancak Instagram başta olmak üzere diğer sosyal medya platformlarında da dikkate almanız gereken bir durum var: O da kullanıcı güvenliği.

Kullanıcı güvenliği, hem kullanıcı hem de içerik sağlayıcının karşılıklı olarak dikkate alması gereken bütünsel bir alandır. İnternet üzerinde yaptığınız aramalar, ziyaret ettiğiniz adresler, yaptığınız ödemeler vb. kullanıcı güvenliğiyle ilişkilli konulardır.

Instagram, kullanıcı güvenliğini ön planda tutan bir sosyal medya platformu olarak profilinizi gizlemenizi, arama geçmişinizi silmenizi vb. değişiklikleri yapmanızı sağlar.

Instagram üzerinde gerçekleştirdiğiniz arama geçmişinizi silmek için aşağıdaki yönergeleri adım adım uygulamanız yeterli:

  • İlk olarak profilinizin bulunduğu ikona dokunarak sekmeyi açın.
  • Açılan ekranda "Ayarlar" simgesine dokunun.
  • "Ayarlar" kısmında "Arama Geçmişi" seçeneğini tercih edin ve açılan ekranda "Arama Geçmişini Temizle" seçeneğine dokunun.
  • Açılan "Emin misin?" penceresinde "Evet, eminim" seçeneğine dokunarak işlemi tamamlayabilirsiniz.
     


 

İşlemi tamamladığınızda daha önce yaptığınız aramaların tamamının silindiğini görüntüleyebilirsiniz. Fakat Instagram'ın kullanıcılara daha çok seçenek sunabilmek için geliştirdiği "Önerilen" başlığı silinmeyecek.